Masz pytanie? Zadzwoń! 733-337-199 796-531-198 kontakt@wyciszamy.net
Doradztwo i pomoc techniczna.
Pn-Pt: 8:00 - 16:00

Wysyłka w 24h 3 LATA Gwarancji 10 Dni na zwrot Produkt Polski

Aktualności

Raport „Polska w Decybelach”

W których miejscach w Twoim mieście jest najgłośniej? Kto z nas narażony jest codziennie na największy hałas? Jakie działania możemy podjąć, aby chronić się przed głośnymi dźwiękami? Szczegółowe odpowiedzi na te pytania znalazły się w raporcie „Polska w Decybelach”, przygotowanym przez Stowarzyszenie „Komfort Ciszy”, we współpracy z Grupą Saint-Gobain.

W których miejscach w polskich miastach jest najgłośniej?

Przygotowując raport »Polska w decybelach«, doszliśmy do wniosku, że przeprowadzimy pomiary w miejscach, które ze względu na sposób życia i spędzania czasu mają istotne znaczenie dla komfortu akustycznego Polaków zamieszkujących największe aglomeracje w kraju.” - mówią sami autorzy. W raporcie znajdują się szczegółowe badania, które wskazują poziom dźwięku w określonych obszarach polskich miast. Przestrzenie, które poddano badaniom to m.in. rynek, głośne ulice, obszary kultury czy też miejsca odpoczynku. Natomiast miasta, w których przeprowadzono badania to: Warszawa, Łódź, Kraków, Katowice/Śląsk, Wrocław, Poznań oraz Gdańsk/Trójmiasto.

Wyniki pomiarów wskazały nie tylko lokalizacje, w których jest najgłośniej, ale także miejsca, w których można uciec od hałasu i odpocząć. Badaniom zostały poddane także kultowe punkty, które w raporcie zostały nazwane “ikonami dźwięku”. W ich składzie znajdują się m.in. krakowskie Sukiennice, warszawskie Metro czy poznańskie koziołki.

Przeprowadzone badania wykazały, że najgłośniejszymi ulicami w Polsce są m.in. Aleja Mickiewicza w Łodzi, Aleja Zwycięstwa w Gdańsku czy Trasa Łazienkowska w Warszawie. Z kolei osiedlem mieszkaniowym, na którym odnotowano największy hałas okazało się Osiedle 1000-lecia w Katowicach.

Dobre miejsce do odpoczynku, wg raportu wskazał na Wyspę Sobieszewską w Gdańsku – las okalający linię brzegową jest najcichszym miejscem w największych polskich aglomeracjach. Jeśli chodzi o pomiary na rynkach polskich miast, to są one zależne od wielu czynników. Każde z tych miejsc charakteryzuje się innymi źródłami dźwięków. Przykładem może być to, że pomiary wykonane na wrocławskim rynku osiągają zupełnie inne poziomy w momencie, w którym biły dzwony jednego z Kościołów. W Łodzi zaś w okolicach rynku odbywa się ruch samochodowy, który także wpływa na odczytywane wartości.

Jak wypadły szczegółowe pomiary polskich miast? Zapoznaj się z raportem „Polska w Decybelach”.

Kto z nas narażony jest codziennie na największy hałas?

Podczas badań okazało się, że istnieje jedno wspólne miejsce dla wszystkich badanych aglomeracji w Polsce, które poziomem hałasu może „konkurować” z koncertami muzycznymi czy wydarzeniami sportowymi. Jest nim niestety szkoła.” - wypowiadają się w raporcie autorzy. Poddali oni badaniom budynki w szkołach, które zostały zmodernizowane pod względem akustycznym. Pomiary były dokonywane m.in. podczas pory obiadowej w stołówce szkolnej i na korytarzach.

Zastanawiasz się, kto jeszcze jest każdego dnia narażony na największy hałas? Zapoznaj się z raportem „Polska w Decybelach”.

Jakie działania możemy podjąć, aby chronić się przed głośnymi dźwiękami?

Autorzy raportu „Polska w Decybelach” podkreślają, że świadomość w zakresie akustyki budynków jest bardzo ważna. Opracowali pakiet porad, których znajomość zapewni wyższą jakość życia w miejscach, w których towarzyszy nam hałas. Możemy się zaznajomić m.in. z wszelkimi informacjami na temat świadomego wyboru lokalizacji swojego miejsca zamieszkania, z wymaganiami normy pogłosowej, która obowiązuje w szkołach, czy też na temat komfortu akustycznego w pracy. „W biurach zapewne jeszcze nikt nie ogłuchł od hałasu, niemniej jednak stanowi on poważny problem szczególnie w tzw. open space’ach.” - mówią autorzy.

Szczegółowo o raporcie

Szerzej o wszystkich zjawiskach opowiedzą także prelegenci na wydarzeniu „W pogoni za ciszą” organizowanym przez Stowarzyszenie Komfort Ciszy oraz firmę Saint-Gobain. Wydarzenie odbędzie się online 17 września.

Więcej informacji: https://www.wpogonizacisza.pl/

Autorzy raportu

Raport „Polska w Decybelach” został stworzony we współpracy: Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy” oraz Grupy Saint-Gobain

Stowarzyszenie „Komfort Ciszy” jest organizacją non-profit, która za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych doradza, co należy robić, aby osiągnąć odpowiednią akustykę pomieszczeń. Dodatkowo Stowarzyszenie edukuje swoich odbiorców o możliwych skutkach złej akustyki w budynkach.

Grupa Saint-Gobain zajmuje się tworzeniem, produkcją i dystrybucją materiałów i rozwiązań, które mają ważny wpływ na jakość życia. Produkty firmy są wykorzystywane podczas misji kosmicznych, ale także w budynkach czy środkach transportu. Natomiast

Więcej informacji na tematy przedstawione w materiale odsyłamy do raportu „Polska w Decybelach”.

Linki:

Raport „Polska w Decybelach” – do pobrania: https://www.saint-gobain.pl/sites/sgpl.master/files/Raport-Polska-w-Decybelach.pdf

Wydarzenie online „W pogoni za ciszą”: https://www.wpogonizacisza.pl/

Wyciszamy.net [x]

Wysyłka 3-4 dni

W przypadku popularnych towarów (wyraźnie oznaczonych w tabeli towarów) potrzebujemy do czterech dni roboczych, aby skompletować, bezpiecznie zapakować oraz wysłać zamówiony przez Ciebie produkt.

Dwa lata gwarancji

Gwarantujemy niezawodność zakupionego u nas towaru przez okres dwóch lat. Zachowaj dowód zakupu (paragon lub fakturę VAT), a w razie uszkodzenia wynikłego podczas użytkowania towaru zgodnie z jego przeznaczeniem, bezpłatnie wymienimy uszkodzony element na nowy.

14 dni na zwrot

Masz 14 dni na zwrot zakupionego, nieużywanego towaru. Dotyczy Konsumentów w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu Cywilnego.

Produkt polski

Wszystkie nasze produkty wyprodukowane są przez polskiego producenta, firmę APAMA™ acoustic project