wyciszanie ściany i sufitu
Według obowiązujących norm i przepisów poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekraczać 40 decybeli w ciągu dnia i 30 – w godzinach nocnych. W budynkach wielorodzinnych, a zwłaszcza tych starszych – normy te mają jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością i siłą rzeczy zaczynamy uczestniczyć w prywatnym życiu sąsiadów.
Istnieje bardzo duża liczba powodów, dla których możemy mieć potrzebę wyciszenia konkretnej ściany. Czasem będzie to uciążliwy sąsiad, innym razem ruchliwa ulica, innym razem płynąca w rurze woda lub pracujący głośno piec. Możesz coś na to poradzić!
Cały proces jest stosunkowo prosty – wymaga jednak doboru odpowiednich materiałów wyciszeniowych. Poniżej przedstawiamy konkretne rozwiązanie.
Najczęściej stosowane grubości izolacji akustycznej AKU-PR 140/30 lub 140/50 (w zależności od indywidualnej oceny uciążliwości hałasu). W przypadku budownictwa mieszkaniowego standardem są 3 cm. W przypadku dźwięków o podwyższonym natężeniu (gra na instrumentach, głośna muzyka, wybitnie przeszkadzający sąsiąd) proponowana grubość AKU-PR 140 to 5 cm.
Poniżej prezentujemy zazwyczaj stosowany sposób montażu izolatora AKU-PR 140 w przypadku ŚCIANY:
Montaż przy wykorzystaniu kleju MAPEI Adesilex P9
Izolacja AKU-PR 140 może być montowana przy wykorzystaniu kleju MAPEI ADESILEX P9 (lub innej cementowej zaprawie klejącej o podobnych właściwościach).
Poniższa fotografia przestawia przykładowy sposób montażu AKU-PR 140 na ścianie.
Od prawej strony widoczne są kolejno warstwy:
1. Ściana bazowa
2. Warstwa kleju MAPEI P9
3. Warstwa Izolacji AKU-PR 140
4. Warstwa kleju MAPEI P9
5. Siatka podtynkowa
6. Warstwa kleju MAPEI P9
7. Płyta GK lub MgO.
8. Farba
9. Widoczny odcinek taśmy LSPE – taśma powinna znajdować się na styku wszystkich krawędzi płyty GK z prostopadłymi do niej powierzchniami: ścianami, sufitem i posadzką. Po montażu płyt GK, naddatek taśmy wystający zza płyty należy obciąć.
Do nakładania kleju stosujemy grzebień 5 mm, nakładając ok 5 mm kleju. Łącznie da to grubość ściany: ok 15mm kleju + grubość AKU-PR + grubość płyty GK.
W przypadku IZOLACJA AKUSTYCZNA SUFITU:
- Pokrywamy sufit panelami izolatora AKU-PR 140/30 lub 140/50 klejąc go tak, jak w przypadku ściany przy użyciu klejuMapei Adesilex P9. Dodatkowo mocujemy AKU-PR 140 kołkami do styropianu z czpieniem z tworzywa (nie z metalowym):
- Na przyklejone panele izolatora nakładamy metalowy stelaż, do którego przykręcamy płytę GK, pamiętając o dokładnym oklejeniu stelaża taśmą LSPE3 o odpowiednio dobranej szerokości. Oklejenia dokonujemy na wszystkich powierzchniach stelaża dotykających do płyt sufitu podwieszanego. Oklejamy również brzegi płyt GK, aby nie dotykały bezpośrednio do ścian. Tak jak w przypadku ściany, im grubsza warstwa pianki, na którą możemy sobie pozwolić, tym lepszy efekt wyciszenia.
- Pomiędzy sufitem podwieszanym a zamontowaną izolacją AKU-PR należy pozostawić niewielką (ok. 1 cm), wolną przestrzeń.
Powyższa instrukcja wskazuje ogólny sposób montażu materiału izolacyjnego Aku-Pr 140. W celu uzyskania szczegółowej instrukcji prosimy o kontakt bezpośrednio przed wykonaniem montażu.
Prezentacja materiału: