Jak wyciszyć sypialnię?

Jak wyciszyć sypialnię?

Sypialnia to szczególne miejsce w naszym domu - ma być oazą prywatności i spokoju. Tym poważniejszą kwestią staje się zapewnienie w tym pomieszczeniu nie tylko wygody fizycznej poprzez odpowiednie umeblowanie, ale i akustycznej. 

Na kwestie akustyki wpływ będzie mieć wiele czynników. Niebagatelną rolę grać będzie nasza indywidualna wrażliwość akustyczna, jednak główne kwestie, na które mamy wpływ to akustyka wnętrza sypialni oraz izolacyjność jej ścian.

AKUSTYKA WNĘTRZA

 Akustyka wnętrza sypialni jest wypadkową między innymi: stosunku wymiarów i kształtu pomieszczenia (długość/szerokość/wysokość), specyficznych rozwiązań architektonicznych (skosy, elementy sztukaterii, wnęki itp) oraz jej wyposażenia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na pogłos w tym pomieszczeniu. Nasze ucho odbiera pogłos jako przedłużenie wygenerowanego dźwięku. Im większy pogłos panuje w pomieszczeniu, tym mniej przytulne nam się ono wydaje, a jednocześnie, tym więcej dźwięku "atakować" będzie ściany i przekazywane będzie do pomieszczeń okolicznych. Chcąc zadbać o skrócenie czasu pogłosu, a co za tym idzie, o poprawę komfortu akustycznego w sypialni, musimy pamiętać o wyposażeniu tego pomieszczenia w dużą ilość miękkich elementów jak dywany, zasłony, kwiaty, samo łóżko. Czasem jednak ilość tych elementów nie może być już większa, bo spowoduje zagracenie pomieszczenia. Warto wtedy pomyśleć o zastosowaniu na ścianach i suficie paneli akustycznych, w dobranej odpowiednio ilości, grubości i o właściwym rozmieszczeniu. We właściwym doborze pomóc może akustyk, który posiadając niezbędne informacje o wnętrzu, wskaże właściwe materiały. 

Zazwyczaj do tego typu adaptacji stosowane są panele akustyczne z linii Professional, Decor oraz Professional PRO. 

IZOLACYJNOŚĆ ŚCIAN SYPIALNI

Druga kwestią jest zadbanie o odpowiednią izolacyjność akustyczną ścian sypialni. Staje się ona ważna przede wszystkim w przypadku pomieszczeń ulokowanych w budynkach wieorodzinnych, gdzie często za ścianą naszej sypialni znajdzie się pomieszczenie sąsiada. Izolując graniczne ściany przy wykorzystaniu odpowiedniego izolatora akustycznego znacząco zmniejszymy ilość przenikających dźwięków zarówno tych od sąsiada, jak i dobiegających z naszego pomieszczenia. Izolator akustyczny jest materiałem montowanym pod wierzchnią okładziną z płyty GK, dzięki czemu jego montaż nie ingeruje w wizualne aspekty pomieszczenia. Fachowo przeprowadzony montaż izolatora akustycznego zapewni spokój i intymność użytkownikom sypialni.

Najlepszym rozwiązaniem będzie tu zastosowanie izolatora akustycznego AKU-PR 140 o grubości 3 lub 5 cm.

Nie tylko wygodne łóżko i pościel zapewnią nam odpowiedni wypoczynek w sypialni. Warto zadbać o ciszę i komfort akustyczny.

Zobacz również: