Zagospodarowanie pokoju do słuchania muzyki

Zagospodarowanie pokoju do słuchania muzyki

Słuchając muzyki przy wykorzystaniu zestawu stereo, czy też kina domowego, mamy nadzieję na odtwarzanie jej jak najwierniej, dokładnie tak, jak zaplanował to twórca, czy reżyser dźwięku. Przyjmując więc, że płyta nagrana jest bardzo dobrze, posiadamy wysokiej klasy sprzęt zapewniający możliwość jej wiernego odtworzenia, wciąż pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego wyprofilowania akustycznego pomieszczenia odsłuchowego.

Poniżej zamieszczone wskazówki ułatwią uzyskanie jak najlepszego efektu. Należy jednak mieć na uwadze, że pokój jest bardzo złożonym ustrojem akustycznym. Nie ma więc możliwości określenia jedynie słusznej, złotej zasady, która pozwoli urządzić każde pomieszczenie w sposób właściwy. Ostateczny efekt będzie więc wypadkową wielu czynników. Należy jednak podkreślić, że każde sensowne działanie może przynieść poprawę akustyki pomieszczenia i warte jest przynajmniej wypróbowania.

Istnieją dwie główne szkoły zagospodarowania przestrzeni odsłuchowej. Pierwsza z nich zakłada, że dobrze wytłumiona powinna być ta część pomieszczenia (wyłożona materiałem pochłaniającym dźwięk, np. panelami akustycznymi PS Professional), w której znajdują się kolumny. Część pozostała powinna charakteryzować się stosunkowo żywą akustyką.

Założenia drugiej szkoły są całkowicie odwrotne. Jeśli istnieje techniczna możliwość wypróbowania obu metod - warto to uczynić. Generalnie częściej stosuje się tę pierwszą. 

pokoj2.png (29 KB)

Rysunek przedstawia przykładowy sposób zagospodarowania pomieszczenia, przy zastosowaniu pierwszej z opisanych wyżej szkół. 
Jak widać materiały akustyczne znajdują się na ścianie za kolumnami oraz w narożnikach pokoju. Nie zawsze musi to być pokrycie całej ściany - ilość i rodzaj materiałów dobierana jest najczęściej przez znającego informacje o pomieszczeniu akustyka. 

W narożnikach pokoju, zamiast ćwierćwalcy akustycznych (Pułapki basowe Professional), mogą się znaleźć stojące, duże kwiaty, bądź wypełnione różną zawartością małe szafki, które zapobiegną powstawaniu fal stojących. Głośniki powinny być odsunięte dość daleko od ściany tylnej i bocznych. Jest to ważne szczególnie w przypadku kolumien generujących tony niskie i wyposażonych w znajdujący się od tyłu otwór bass-reflex: bliskie usytuowanie ich przy ścianach spowoduje mocne podbicie basów, które staną się słabo kontrolowane, a dodatkowo będą mocno uciążliwe dla ewentualnego sąsiada mieszkającego za ścianą.

Kolejną ważną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę są duże, płaskie powierzchnie, szczególnie te usytuowane naprzeciw siebie, np.: duże, niezasłonięte okno, a naprzeciw niego pusta ściana. Tego typu powierzchnie znacznie zwiększają czas pogłosu, powodując problemy przy odsłuchu stereofonii i znaczne podbicie górnych tonów. W drastycznych przypadkach pogłos może spowodować ogólne pogorszenie odbioru wszystkich dźwięków, w tym mowy. Generalną zasadą jest, aby dwie twarde i płaskie powierzchnie nie występowały naprzeciwko siebie. Przynajmniej jedna z nich musi być pochłaniająco-rozpraszająca. Pilnujmy więc, aby miejsca naprzeciwko głośników, sufit lub podłoga oraz ściany boczne wyposażone były w materiały akustyczne pochłaniające dźwięk. Jako pochłaniaczy-rozpraszaczy używać możemy również tapicerowanych mebli, poduszek, nawet obrazów (ciekawym rozwiązaniem mogą być zawierające dowolny rysunek panele akustyczne PS View). Na podłodze połóżmy miękki dywan lub w razie braku takiej możliwości, na suficie zamontujmy panele akustyczne (np. PS Professional PRO w kolorze białym). Okna, które oprócz twardej powierzchni szkła, czasem potrafią wpadać w rezonans, zasłońmy grubymi zasłonami bądź materiałowymi roletami. Jako rozpraszaczy użyjemy kwiatów (im gęstrze, tym lepiej), szafek o różnorodnej powierzchni i wypełnieniu (oczywiście nie mówimy o szafkach z lustrami/szybami, pełnymi drzwiami itp.) i innych przedmiotów codziennego użytku. 

Planując rozmieszczenie powyższych elementów pamiętajmy o zachowaniu równowagi pomiędzy rozproszeniem, tłumieniem, a odbiciem dźwięku. 

Może okazać się, że w trudnym akustycznie pomieszczeniu, takie zabiegi nie wystarczą i aby móc cieszyć się naprawdę dobrym dźwiękiem, wskazane będzie skorzystanie z profesjonalnych ustrojów akustycznych: pułapek basowych niwelujących dudnienia basu, dyfuzorów rozpraszających, ustrojów podwieszanych itp. Rozwiązaniem mogą być również przenośne ekrany akustyczne MOA, które mogą być na czas odsłuchu ustawiane w odpowiednich miejscach.