Poprawa akustyki wnętrz: biura, pokoju, studia nagrań

Poprawa akustyki wnętrz: biura, pokoju, studia nagrań

Biuro

Duże, wspólne przestrzenie robocze, telemarketerzy stłoczeni w celu zaoszczędzenia powierzchni biurowej, czy puste pomieszczenia konferencyjne o szklanych ścianach - to zmora marzących o czytelnej komunikacji pracowników. Nagminnym błędem popełnianym przez architektów wnętrz podczas budowych nowych budynków firmowych jest przykładanie zbytniej uwagi do nowoczestnego wystroju, a pozostawianie kwestii akustyki samej sobie (lub zupełne jej pomijanie). Dopiero po przeprowadzce do nowego biura okazuje się, że w jego przytulnym wnętrzu po prostu nie da się pracować. To, co miało cieszyć oko i odprężać jest całkowicie niwelowane przez dobijającą akustykę: przekrzykujący się i zestresowani pracownicy to wymierna strata dla pracodawcy.

Pokój odsłuchowy

Zdarzają się sytuacje, kiedy po zainwestowaniu w nowy, często kosztowny zestaw audio, jesteśmy rozczarowani jego brzeniem - nie jest ono takie, jak sobie wymarzyliśmy. Dźwięk potrafi być przytłumiony, niewyraźny, bądź też przeciwnie: przesadzony i wydaje się, że przesterowany. Basy dudnią nad miarę, a soprany drażnią ucho. Całą winę zwalamy na sprzedawcę, który zachwalał nam dany sprzęt, czy też na recenzenta, który polecał zestaw jako bardzo dobry. Za pewnik stawiamy stwierdzenie, że skoro wydaliśmy na sprzęt te kilka-kilkanaście tysięcy złotych, to powinien on grać "sam z siebie".

Bywa też, że w takim momencie, ulegając podszeptom "znawców", czy też reklamy, dokupujemy nowe podstawki pod kolumny, nowe przewody, czy też w desperacji zaczynamy rozmoślać nad sprzedażą sprzętu i zakupem nowego.

Okazuje się, że problem może leżeć zupełnie gdzie indziej - w niewłaściwej akustyce pomieszczenia odsłuchowego. Składają się na nią zarówno elementy stałe pomieszczenia: stosunek wymiarów, rodzaj wykończenia jego ścian, sufitu i podłogi, ale również wyposażenie ruchome: meble, dywany, kwiaty itd.

Znawcy tematyki twierdzą, że jakość dźwięku w danym pomieszczeniu zależy w 20% od zestawu audio, a w aż 80% od akustyki i ustawienia kolumn! To mocne stwierdzenie, ale w wielu przypadkach całkowicie prawdziwe.

Często zmiana ustawienia kolumn, przestawienie mebli i dodanie paru elementów wyposażenia mogą diametralnie zmienić sytuację akustyczną danego pomieszczenia. Bywa, że z niewiedzy, lenistwa, czy obawy o wygląd wystroju pomieszczenia nie jesteśmy skłonni do eksperymentów i testów różnych ustawień. Czasem jest to po prostu technicznie niemożliwe. 

Studio nagrań

Dla osób profesjonalnie zajmujących się dźwiękiem, kwestia odpowiedniego doboru czasu pogłosu dla uzyskania naturlanego brzmienia instrumentów i wokalistów/lektorów to sprawa pierwszorzędna. Zazwyczaj są to osoby wiedzące o akustyce bardzo dużo i zdające sobie doskonale sprawę z wagi problemu. Jednak i im łatwo ulec pokusie zaoszczędzenia na materiałach akustycznych stosowanych w studiu. Materiały tańsze, a więc i słabszej jakości, narażą chcącego oszczędzić na szereg problemów w niedalekiej przyszłości: akustycznych (gorsze pochłanianie dźwięku przy wydawałoby się dużej grubości paneli), estetycznych (tanie panele zazwyczaj szybko płowieją i stają się nijakie) oraz zdrowotnych (utleniające się słabej jakości panele będą się sypać i pylić).

We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach, z pomocą przychodzą nam wysokiej jakości panele akustyczne z linii Professional, Professional PRO oraz Decor. Ich zastosowanie pozwoli nie tylko rozwiązać problem z akustyką, ale również w estetyczny sposób wpłynie na wystrój pomieszczenia, w którym zostaną one zastosowane. 

Każde pomieszczenie posiada jednak własną specyfikę i dobór właściwych materiałów akustycznych powinien być poprzedzony dokładną analizą problemu i panujących w nim warunków. W tym celu zapraszamy do korzystania z naszej pomocy: ZAPYTANIE TECHNICZNE